15.06.2020 YENİ NORMALİN VAZGEÇİLMEZİ BİSİKLET

Cities on Bike Proje Lideri Ahmet Çelikörs’ün, Gazete Karşıyaka’ya 15.06.2020 tarihinde verdiği röportaj.

Koronavirüsle mücadele ve normalleşme sürecinde hayatın her alanında ‘daha tedbirli’ yaklaşımlar ön plana çıkarken, güven arayışı ile birlikte ulaşım alışkanlıkları da değişime uğradı. Bu dönemde ilginin azaldığı toplu taşıma araçlarının en pratik, güvenilir ve hesaplı alternatifi ise ‘bisiklet’ oldu. Özellikle iki tekerlekli yaşamın öncü kentlerinden Karşıyaka’da bisiklete olan talepte önemli bir artış var.

SATIŞLAR ARTTI Yerli üreticilerin bisiklet satışlarının bu süreçte ciddi şekilde yükseldiğini, bisiklet yollarında da yoğunluk gözlemlendiğini aktaran Bisikletliler Kooperatifi (BİSİKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çelikörs ‘Pandemi süreci ve normalleşmeye geçiş ile birlikte bisiklete olan ilgi artmaya başladı. Salgın nedeni ile insanlar toplu ulaşımdan uzaklaşarak bireysel araçlara yöneldi. Otomobil kullanımının artmasıyla trafikte sıkışıklık yaşayanlar bisikleti tercih ediyor. Bisiklet kullanımının bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sosyal mesafe sağlaması ve park sıkıntısı olmamasının da bu artışta önemli etkileri var. Bir kesim ise spor ve sosyalleşme amaçlı olarak bisikleti yaşamına kattı. Bize göre bisiklet, yen normalin vazgeçilmezi olacak.’ dedi.

‘KRİZ FIRSATA DÖNÜŞMELİ’ Bu akımın uzun vadede ‘kalıcı’ olmasının önemine dikkat çeken Çelikörs, Şöyle devam etti ‘İklim değişikliği, fosil yakıt tüketimi, çevre, trafik, park sorunlarıyla mücadeleye ve insan sağlığına sağladığı katkılar nedeniyle bisiklet kullanımını yaygınlaşması gerekiyor. Koronovirüs sürecinde yaşanan çok yönlü krizin içinde, ‘bisikletli yaşama’ geçişlerle dünya için iyi bir fırsat çıkabilir.Bu anlamda son dönemde yaşanan farkındalık sevindirici. Ancak kalıcı hale gelmeli, getirilmeli. Bisiklet kullanımının teşvik edilmesi bu yönde etkinlik ve organizasyonlar yapılması, toplumda farkındalık oluşması ve özellikle trafikte bisikletlilere karşı daha bilinçli ve saygılı yaklaşılması, bisiklet yollarının yaygınlaştırılması çok önemli.’

BİSİKLET SEÇİMİNE DİKKAT Bisiklete yönelenlerin sürekli kullanıcılara dönüşebilmesi için iki noktanın büyük önem taşıdığına dikkat çeken BİSİKOOP Başkanı Ahmet Çelikörs, ‘ öncelikle bisiklet seçiminin çok iyi yapılması gerekiyor. Bütçenin el verdiği en hafif bisiklet tercih edilmeli. Diğer konu ise sele yüksekliği ve pedal çevirme tekniğinin doğru olması. Mutlaka bir profesyonelden bu konularda bilgi alınmalı. Karşıyaka Bisiklet Platformu’nun (KARBİP) Instagram sayfasından da bilgilendirici videolarımıza ulaşılabilir. Doğru teknikleri bilen ve uygulayan bir kişi son derece keyifle, yorulmadan ve verimli şekilde bisiklet kullanabilir, iyi bir sürücü olabilir’ diye konuştu.

İYİLİĞE PEDAL ÇEVİRDİLER İzmir’de koronavirüs ile mücadele sürecinde örnek bir dayanışma sergileyen BisiDestek ekibi sokağa çıkamayan 65 yaş üzeri, hasta ve engelli vatandaşlar için pedal çevirdi. 50 gönüllü, yaklaşık 3.000 kişinin dışarıdaki ihtiyaçlarını karşılayarak evlerine teslim etti. SİSTEM NASIL İŞLEDİ? Bisikletliler Kooperatifi (BİSİKOOP) bünyesinde yürütülen Cities on Bike Programı, Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu (BUGEP) ve Bisikletli Ulaşım Derneğinin (BİSUDER) ortaklığı ile yürütülen uygulama kapsamında bir gönüllü ekibi ve çağrı merkezi oluşturuldu. Çağrı merkezine yardım talebi gelmesinin ardından, o noktaya en yakın olan gönüllü adrese yönlendirildi. Yardıma ihtiyacı olanlara eldiven ve maske takarak ulaşan gönüllüler, siparişleri aldıktan sonra hijyen kurallarına dikkat ederek alışverişlerini yaptı ve kapılarına kadar taşıdı. Ayrıca, bisikletli gönüllüler bu süreçte sokak hayvanlarının bakımını da üstlendi. Bir dayanışma örneği olarak büyük ses getiren BisiDestek’in çalışmalarına, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karşıyaka Belediyesi de katkı sağladı.