UNDP HABER

BisiKoop, iklim değişikliğini azaltma ve sürdürülebilir şehirleri teşvik etme çabalarının bir parçası olarak karbon emisyonlarını azaltma misyonuyla Türkiye’de kurulan ilk ve tek bisiklet kooperatifidir. GEF-SGP desteği ile BisiKoop, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi ile koordineli olarak, Covid-19 salgını sırasında ihtiyaç sahiplerine yiyecek dağıtmak için kiralık bisiklet girişimini BisiDestek girişiminin başlığı altında daha da genişletti.

Girişim, bisikletçi gönüllüleri harekete geçirmeyi ve Türkiye’de hareket kabiliyeti sınırlı olan yaşlı ve engelli gruplara günlük alışveriş ihtiyaçlarını ve ilaçlarını taşımak için uygun eğitim ve yönlendirme bilgileri sağlamayı amaçlamaktadır.

Sonuç olarak, ilk birkaç gün içinde 120 gönüllü sosyal medya ile bir araya getirilmiş ve ilgili uzmanlar tarafından gıda ve yardım paketleri dağıtmak üzere eğitilmiştir.

Proje koordinatörü Ozan Veryeri şunları not eder: ‘Bu yerel eylem, şehirlerde bisiklet kullanımının önemini bildirme ve kriz durumlarında yetkililerin ulaşım ihtiyaçlarını öngörmelerine yardımcı olma fırsatı yarattı. Buna ek olarak, gönüllü bisikletçiler halktan büyük övgü alıyor.’

İlgili yazıyı linkte bulabilirsiniz. https://undp.shorthandstories.com/gef-sgp-communities-and-covid/index.html