ULAŞIMDA ÇEVRECİ ALTERNATİF: BİSİTAKSİ YOLLARDA

Sahilde yürürken önünüzden geçen bu üç tekerli bisikletler, tasarımı ile ilk bakışta faytonları andırıyor. Merak edip dikkatle incelediğinizde turuncu zemin üzerindeki ‘BisiTaksi’ yazısını fark ediyorsunuz. Şimdilik yalnızca Konak, Karşıyaka ve Mavişehir’de görebileceğiniz bu bisiklet taksiler, kentin belli güzergahlarında İzmirlilere ulaşım hizmeti veriyor. Bisiklet taksiler sayesinde hem çevre korunuyor hem de yolculuk daha keyifli hale geliyor. Dünyada oldukça yaygın olan bu hizmeti İzmir’e getiren ise iklim değişikliği ile mücadele etmek ve vatandaşları bisiklet kullanımına yönlendirmek amacıyla projeler üreten Bisikletliler Hizmet ve Dayanışma Kooperatifi (BİSİKOOP). Birleşmiş Milletler’in Küresel Çevre Fonu (GEF) – Küçük Destek Programı (SGP) bünyesinde yürütülen ‘Cities on Bike’ projesi kapsamında Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığıyla hayata geçirilen ‘BisiTaksi’nin hikayesini BİSİKOOP Başkanı Ahmet Çelikörs anlattı.

İZMİR’DE BİSİKLET TAKSİ DÖNEMİ
Motorlu araçların artmasının iklim değişikliğini hızlandırdığını dile getiren BİSİKOOP Başkanı Ahmet Çelikörs, bisiklet taksilerin çevreye ve doğaya hiçbir şekilde zarar vermediğine dikkat çekerek, “Birleşmiş Milletleri’in Küresel Çevre Fonu (GEF) – Küçük Destek Programı (SGP) bünyesinde yürüttüğümüz Cities on Bike projesi kapsamında Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Buyuksehir Belediyesi’nin ortaklığıyla bu uygulamayı gerçekleştirdik. Şimdilik Karşıyaka, Konak ve Mavişehir bölgesinde 6 adet bisiklet taksi ile İzmirlilere hizmet veriyoruz. Önümüzdeki sezonda Çeşme ve Urla tarafında da bu hizmeti yaygınlaştırmak istiyoruz. Kent içerisinde pazar yerlerinde de bisiklet taksilerimizi konumlandıracağız. Bisikletlerin tasarımını üretim firması ile birlikte gerçekleştirdik. Ortaya ilk bakışta faytonu andıran bir model çıktı. Zaten İzmir’e özgü bir model olmasını çok istemiştik. İhtiyaçlara göre modele eklemeler yapmaya devam edeceğiz. Örneğin kollara ve yan teker üzerine ahşap doku ekleyeceğiz. Güneş paneli, LED aydınlatma ve müzik sistemi de dahil etmeyi düşünüyoruz. Ön tarafta tenteyi tutan bir direk var. Bu da eski tip tramvayı andırıyor. Kısacası dünyadaki bütün örnekleri inceledik ve bize en çok yakışan buydu. 3 kişi rahatlıkla yolculuk edebiliyor. Bisiklet taksilerimizde, faytonlardaki ücretlendirmeyi baz aldık, 30 lira. Diyelim 2 kişi bindi, 15’er lira ödeyerek bu hizmetten faydalanabiliyorlar. Bisiklet taksilerimiz, elektrik destekli çalışıyor, pedal da çevriliyor. Kullananlar çok memnun kalıyor, vatandaşların ilgisi çok iyi. 17.00 ile 24.00 arasında akşam servisi şeklinde hizmet veriyoruz” dedi.

ÇEVRE DOSTU VE KEYİFLİ!
Doğa ve çevre dostu projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Çelikörs, “Bisiklet taksiler, yurtdışında yıllardır yaygın bir şekilde kullanılıyor ama Türkiye’de oldukça yeni. Lokasyon olarak ülkemizde bunun en iyi yapılabileceği illerden birindeyiz. Bisiklet kullanmayanlar bisikletle tanışmak için semtlerini bisiklet taksi ile gezebilir. Fosil yakıt tüketmeyen bir aracın böyle bir alternatif olduğunu görmek insanları şaşırtıyor. Çünkü insanlar fosil yakıt tüketimine şartlanmış vaziyette… ‘Biz de bundan satın alabilir miyiz?’ diye soranlar çok oluyor. ‘Bisiklet Taksi’ uygulamamız Birleşmiş Milletler tarafından finanse ediliyor. Oradan aldığımız fonu yerinde değerlendiriyor, kente kazandırıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet konusundaki çalışmalarına da katkı koyuyoruz. Aldığımız fonla yine yurtdışında yaygın olan kargo bisikletlerden de yaptık. Talep gelmesi halinde ihtiyacı olan dağıtım şirketlerine kiralayacağız. Yurtdışında bu kargo bisikletleri çocuk taşıma amacıyla da kullanıyorlar. Karşıyaka’da bu amaçla da kargo bisiklet kiralayacağız. Şu an elimizde 1 tane var ama pazarlama grubu oluşturuyoruz. Katalog hazırlayıp, pazarlama faaliyetlerine başlayacağız” ifadelerini kullandı.

DİĞER TAKSİLERDEN FARKI YOK
İzmirli vatandaşlar da çevreyi kirletmeyen bisiklet taksileri tercih edip, sayılarının artırılmasını istiyor. Bisikletli taksiyi tercih etme sebebinin çevreyi korumak olduğunu söyleyen Fatma Koç, “Bisiklet taksilerin devreye girmesiyle çok eğlenceli yolculuk yaptık. Bu sayede küçük de olsa kendi çabalrımızla küresel iklim değişikliğinin önüne geçmiş oluyoruz. Çok güzel bir uygulama. Konforu da güzel. Diğer taksilerden bir farkı yok” diye konuştu.

Haberin linki için tıklayınız. https://ilksesgazetesi.com/haberler/guncel/ulasimda-cevreci-alternatif-bisiklet-taksi-yollarda-93114